Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 19 kg |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 34 × 44 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Brand Name | XMSJ, Lotos |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Condition | New |
| Type | welding machine, IGBT |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Hot Product 2019 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Motor |
| Arc Current | 10-200A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 10-200A |
| Rated Duty Cycle | 35% |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | 457*267*318mm |
| Use | Welding |
| Voltage | 220V |
| Power | 8.2KVA |
| Weight (KG) | 19 KG |
| Warranty | 2 years |
| Key Selling Points | Competitive Price |
| Showroom Location | None |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | LOTOS MIG175 MIG Welder |
| Power Factor | 0.73 |
| Power Efficiency | 80% |
| Weight | 38.6kg |
| Color | Grey |
| Packing | 1 set/carton |
| Accessories | Earth Clamp; etc |
| Function | Inverter IGBT Welding Machine |
Instock
There are no reviews yet.