Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 13.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 30 cm |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, CE CCC RoHS Emc TUV |
| Material / Metal Processed | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminium Alloy |
| Rated Input Voltage | 220 V |
| Max. Load Power Capacity | 220 kVA |
| Output Polarity | AC/DC TIG |
| Rated Output Current (TIG) | 200 A |
| Rated Output Voltage (TIG) | 220 V |
| Welding Current/Voltage Range | 20-200 |
| Condition | New |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Lotos |
| Arc Current | 10-200A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 10-200A Welding Machine |
| Rated Duty Cycle | 80% |
| Motor Type | AC Motor |
| Dimensions | 711*330*432 |
| Usage | Stainless Steel |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 2 years |
| Key Selling Points | High Productivity |
| Weight (KG) | 27 KG |
| After Warranty Service | Video technical support, Online support, Spare parts |
| Local Service Location | United States |
| Showroom Location | United States |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Color | Red |
Instock
There are no reviews yet.