Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 5.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 47 × 35 × 24 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certificate Number | GZHH00442281 |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Steering servo | 35KG Metal Servo |
| Power | 2S-4S Lipo Battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | Aprox 18mins |
| Tire Track | 328mm |
| Wheelbase | 275mm |
| Warning | SMALL PARTS NOT FOR CHILDREN UNDER 3 YEARS OLD |
| Remote Distance | 120 m |
| Warranty | 30 Days |
| Scale | 1:10 |
| Dimensions | 474X328X188mm |
| Model Number | 10208 V2.0 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller |
| Control Channels | 3 channels |
| Controller Mode | MODE1 |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic, RUBBER, ABS |
| Brand Name | JMRC HOBBY |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Motor | 3970 2500KV Brushless Motor |
| Car Battery | 3S 5200mAh Lipo (Included) |
| ESC | 100A brushless ESC |
| Frequency | 2.4GHz |
Instock
There are no reviews yet.