Instock
| Weight | 3.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 24 × 13 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Type | Pen Tablet Monitor, Digital Tablets |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Size(diagonal) | 15.6" |
| Pressure Levels | 16384 |
| Resolution Ratio | 5080lpi |
| Package | Yes |
| Interface Type | USB |
| Brand Name | HUION |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, FCC, RoHS, KC, weee |
| HUION Model | Kamvas 16 (Gen 3) |
| OS Support | Windows 10 or later, macOS 10.12 or later, Android 6.0 or later, Linux(Ubuntu 20.04 LTS) |
| LCD Type | IPS 60Hz |
| PPI (Pixels Per Inch) | 186PPI |
| Brightness | 200nit (Typ.) |
| Active Area | 349.6 x 196.7mm |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Color Gamut Volume | 120% sRGB |
| Response Time | 14ms (Typ.) |
| Color Gamut Coverage | 99%sRGB / 99%Rec.709 / 90%Adobe RGB |
| Display Color | 16.7M (8bit) |
| Pen Technology | PenTech 4.0 |
| Panel Size | 15.8"(Diagonal) |
| Digital Pen | PW600L |
| Press Keys | 6 Programmable Press Keys, 2 Dial Controllers, 2 Function-switch button |
| Output Voltage | 5V 3A |
| Video Interface | USB-C (HDMI Signal), Full-featured USB-C (DP Signal) |
| Dimension | 421.2 x 236.81 x 12.62mm |
| Full Lamination | Yes |
| Power Consumption | 7W or below |
| Remind | It can not work alone, you need to connect to a laptop/PC/Android device. |
Instock
There are no reviews yet.