Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 13.36 kg |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 35 × 28 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 30min |
| Warning | Please stay away from water |
| Remote Distance | 25M |
| Scale | 1:14 |
| Dimensions | 52.0*47.0*21.5 |
| Model Number | 1599 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 12 Channels & Up |
| Charging Voltage | 7.4 |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal |
| Brand Name | NoEnName_Null |
| Recommend Age | 14+y, 3-6Y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Name | 1:14 all-metal excavator |
| Product battery | 7.4V 4400mah lithium battery |
| Remote control battery | AA x4 |
| Charging | USB charging cable |
| Remote control time | 30 minutes |
| Charging time | 5-6 hours |
| Remote control distance | 25M |
| Channel | 23CH |
| Color | yellow |
| Packing list | All-metal excavator x1 Remote control x1 USB charging cable x1 Body battery x1 |
Instock
There are no reviews yet.