Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 14 × 14 cm |
| Model Number | Academy Watercolor Paper 300g |
| Origin | Mainland China |
| brand | baohong |
| Production enterprise | Huarong Paper Factory in Baoding City, Hebei Province |
| material | cotton100% |
| Paper thickness | 300gsm /140lb |
| Commodity grade | academy |
| Number of pages | Width 54cm and length 10m |
| Binding method | rolls, a roll of 10 meters, and you can cut it as big as you want. First you need to learn how to stretch the paper, which is not recommended for beginners. |
Instock
There are no reviews yet.