Instock
| Weight | 1.21 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 7 × 27 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Output Power(w) | 5w-10w |
| Battery Capacity(mAh) | High Capacity |
| Waterproof / Water-Resistant | IP55 |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | 999 |
| Frequency Range | 76-108MHz&108-136MHz&136-174MHz&220-260MHz&350-390MHz&400-520MHz |
| Dimensions | 180*70*45mm(not included Antenna) |
| Model Number | UV-25 PRO |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 10km-50km |
| Brand Name | BAOFENG |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Features 1 | One-click Copy Frequency |
| Features 2 | Up to 999 memory channels |
| Features 3 | FM(76-108 MHz) |
| Features 4 | AM(108-136MHz)(Only RX) |
| Features 5 | (350-390MHz)(Only RX) |
| Features 6 | VHF1:136-174MHz (RX&TX) ; VHF2:220-260MHz (RX&TX) ; UHF1:400-480MHz (RX&TX) ;UHF2:480-520MHz (RX) ; |
| Features 7 | 1.77" TFT large screen |
| Features 8 | Support USB (TYPE C) charging |
| Features 9 | High/Mid/Low power selectable |
| Features 10 | Frequency hopping to keep your call privacy confidential |
| Features 11 | Dual watch / Dual reception/ Dual-band handheld transceiver |
| Features 12 | High Capacity Lithium-lon battery |
| Features 13 | Stopwatch function |
| Features 14 | Power-on password management function |
| Features 15 | DTMF encoder and DTMF manual dial |
| Features 16 | VOX (voice activated transmit) |
| Features 17 | Display illumination programmable via keypad |
| Features 18 | Alarm function |
| Features 19 | Frequency step: 2.5/5/6.25/10/12.5/20/25/50KHz |
| Features 20 | Programmable repeater offset |
| Features 21 | Transmission time-out timer |
| Features 22 | Ten (10) levels of Squelch adjustment |
| Features 23 | Function beep on the keyboard |
| Features 24 | Battery save function |
| Features 25 | Busy channellock out |
| Features 26 | Two(2) pins for Kenwood accessory port |
| Features 27 | End oftransmission tone, aka 'Roger Beep' |
| Features 28 | Support NOAA weather reception function in the United States and Canada |
| Features 29 | full keyboard, fully open menu operation |
| Features 30 | Scan modes(Time/Carrier/Search) |
Instock
There are no reviews yet.