Instock
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Output Power(w) | 5w-10w |
| Battery Capacity(mAh) | 8800Mah |
| Waterproof / Water-Resistant | IP68 |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | 128 |
| Frequency Range | 136-174MHz&400-520MHz |
| Dimensions | 132x56x35mm(no include antenna) |
| Model Number | UV-68 ProMax |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 10km-50km |
| Brand Name | BAOFENG |
| Origin | Mainland China |
| Baofeng UV-68 PM Color | Black/Red/Green/Orange |
| UV-68 P.M Output power | 10W/5W/1W |
| UV-68 P.M Power supply | Li-Ion battery 7.4V |
| UV-68 P.M Operating Temperature | -10°C to + 45°C |
| UV-68 P.M Frequency band | VHF/UHF |
| UV-68 P.M Features 1 | Up to 128 memory channels |
| UV-68 P.M Features 2 | Squelch adjustable in 9 levels |
| UV-68 P.M Features 3 | 50 CTCSS tones and 210 DCS codes |
| UV-68 P.M Features 4 | 1750Hz tone for repeaters |
| UV-68 P.M Features 5 | SOS Emergency function |
| UV-68 P.M Features 6 | LCD display with backlight adjustable in 3 colors |
| UV-68 P.M Features 7 | FM radio receiver (87.5-108MHz) |
| UV-68 P.M Features 8 | VOX, Scan, Dual Watch functions |
| UV-68 P.M Features 9 | Channel or frequency mode selection |
| UV-68 P.M Features 10 | Power Save |
| UV-68 P.M Features 11 | TOT (Time out timer) |
| UV-68 P.M Features 12 | DTMF function |
| UV-68 P.M Features 13 | Reverse function |
| UV-68 P.M Features 14 | Alarm function |
| UV-68 P.M Features 15 | CTCSS and DCS codes research |
| UV-68 P.M Features 16 | Setting and storing of channel names |
| UV-68 P.M Features 17 | Busy Channel Lockout function (BCL) |
| UV-68 P.M Features 18 | High/Mid/low power selection |
| UV-68 P.M Features 19 | Frequency step: 2.5/5/6.25/10/12.5/25KHz |
| UV-68 P.M Features 20 | Frequency offset (adjustable): 0-69.990MHz |
| UV-68 P.M Features 21 | Repeater shift |
| UV-68 P.M Features 22 | 2pin Kenwood accessory jack |
| UV-68 P.M Features 23 | Vocal indication of the function selected |
| UV-68 P.M Features 24 | Keypad lock |
| UV-68 P.M Features 25 | Support USB (TYPE C) charging |
| UV-68 P.M Features 26 | Accessories Waterproof |
Instock
There are no reviews yet.