Instock
| Weight | 0.57 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 25 × 25 cm |
| Output Power(w) | 5w-10w |
| Battery Capacity(mAh) | 2200 mAh |
| Waterproof / Water-Resistant | IP45 |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | Up to 3000 |
| Frequency Range | VHF 136-174MHz &UHF 400-480MHz |
| Dimensions | 133mm*62mm*36mm |
| Model Number | Baofeng DM-1701 |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 5km-10km |
| Brand Name | RONGYIN |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, DOT, EAC, EPA, FCC, GMP, RoHS, TGA, UL, KC, pse, weee |
| Digital | Tier i&ii |
| Selling Series 1 | TYT MD-760 |
| Selling Series 2 | TYT MD-UV380 |
| Weight | About 0.57 KG |
| Type | Two Way Radio |
| Feature 1 | DMR Radio |
| Feature 2 | Digital Walkie Talkie |
| Feature 3 | DMR Radio Transceiver |
| Feature 4 | Dual Time Slot Walkie Talkie |
| Feature 5 | Military Radio |
| Feature 6 | Digital Mobile Radio |
| Feature 7 | Ham Radio |
| Feature 8 | Update of DR-1801 |
| Feature 9 | baofeng 1701 dmr |
| Feature 10 | mobile dmr baofeng 1701 |
| Feature 11 | radio baofeng 1701 dmr digital |
| Feature 12 | walkie talkie baofeng 1701 |
| Feature 13 | digital walkie talkies |
| Feature 14 | radio baofeng 1801 dmr digital |
| Feature 15 | digital radio transceiver |
| Feature 16 | digital walkie talkies |
| Feature 17 | Upgrade of DM-1801 |
| Working Mode | Analog and Digital Switchable |
| Firmware | Open GD77 Pre-installed |
| Frequency Scope1 | UHF 400-480mHz |
| Frequency Scope2 | VHF 136-174mHz |
Instock
There are no reviews yet.