Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 22 × 5 cm |
| Output Power(w) | 3w-5w |
| Battery Capacity(mAh) | 1500mAh Li-ion Battery |
| Waterproof / Water-Resistant | No |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | Top to 20 |
| Frequency Range | UHF:400-470 MHz |
| Dimensions | 175*140*46mm |
| Model Number | BF-T1 |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | No |
| Maximum Range | 3km-5km |
| Brand Name | BAOFENG |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, DOT, EAC, EPA, FCC, GMP, RoHS, TGA, UL, KC, pse, weee |
| Weight | 120g |
| Package | Box |
| Working Voltage | 3.7V |
| Feature | LCD, High Brightness Flashlight, SOS Alarm |
| Feature 1 | Battery saving function |
| Feature 2 | USB DC charge |
| Feature 3 | Upgrade of BF-C9 |
| Feature 4 | Upgrade of KD-C1 |
| Feature 5 | Upgrade of BF-T20 |
| Item | Kid's Gift |
| Item1 | Children's Birthday Gift |
| Item2 | UHF Ham Radio |
Instock
There are no reviews yet.