Instock
| Weight | 0.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 10 × 2 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | Yes |
| Model Number | 827915 |
| Release Date | Spring2018 |
| Level Of Practice | Beginner |
| Fit | Fits smaller than usual. Please check this store's sizing info |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | Cotton Fabric |
| Insole Material | COTTON |
| Upper Material | CANVAS |
| Heel Type | Flat |
| Heel Height | Flat (0 to 1/2") |
| Dance Shoe Type | Soft Ballet Shoes |
| Decorations | None |
| Closure Type | SLIP-ON |
| Outsole Material | soft sole |
| Gender | WOMEN, Girls, Kids, Child, Women, Ladies, Toddler, Infant, Baby Girls |
| Department Name | ADULT |
| Brand Name | daydance |
| Origin | Mainland China |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| CN | Guangdong |
| Name | Stretch Ballet Shoes |
| Color | Pink, Tan, Black |
| Size | China Size 24-44 |
| Material | High Stretchy Canvas Upper, Split Leather Sole, Cotton Lining |
| Feature | Soft, Breathable, Anti-Skidding |
| Design | Soft Split Sole |
| Occasion | Ballet Shoes, Ballet Slippers, Gymnastics Shoes, Yogo Shos |
| Service | Provide OEM/ODM Service |
| Dropshipping | Support |
Instock
There are no reviews yet.