Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 × 10 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | 1 |
| Drone Weight | 50g |
| Takeoff Weight | 50g |
| Transit Time (Days) | 100ms |
| Certificate Number | No.:U05110210225210E |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| CE | Certificate |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Model Number | TY8 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3*AA Batteries(not included) |
| Plugs Type | USB |
| Warning | Keep away from fire |
| Remote Distance | About 150ms |
| Warranty | / |
| Dimensions | 31cm-50cm |
| Charging Time | About 40mins |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Plastic |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
Instock
There are no reviews yet.