Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 10 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Type Number | 777-585 |
| CE | Type |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Dimensions | 6.8*4*3.9CM |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Warning | Reference manual |
| Warranty | 3 month |
| Model Number | 777-585 |
| Design | German tiger simulation tank |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 10-15 minutes |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 4*1.5v AA batteries(not included) |
| Remote Distance | More than 20 meters |
| Charging Time | 20-30 minutes |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic |
| Type | Tank |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Frequency | 27MHz / 35MHz / 40MHz / 49MHz |
| Tanke battery | 3.7V 110mAh battery |
| Tank size | 6.8*4*3.9CM |
| Function | Forward, turn left, turn right, backward with light |
Instock
There are no reviews yet.