Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.79 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 14 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | – |
| Steering servo | As described as |
| Power | – |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 20-30 minutes |
| Tire Track | – |
| Wheelbase | – |
| Warning | – |
| Remote Distance | 35-100M |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 28*14*8.8cm |
| Torque | As described as |
| Model Number | AE86 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1 |
| Charging Voltage | 7.4v 500mAh |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, ABS |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.