Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 30 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | Other Battery |
| Anti-wind Ability | no measure |
| Drone Weight | no measure |
| Takeoff Weight | no measure |
| Type Number | c186 |
| Transit Time (Days) | no measure |
| Video Capture Resolution | other |
| CE | Type |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Model Number | c186 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | *AA Battery(Not include) |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | USB |
| Warning | Not suitable for children under 6 years old |
| Warranty | 1 Month |
| Charging Time | About 60Mins |
| Charging Voltage | 110-240V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | About 24*8*7cm |
| Remote Distance | About 180M |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | Tccicadas |
| Aerial Photography | No |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled |
Instock
There are no reviews yet.