Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.625 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 27 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certificate Number | FCSR2000804801R1 |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | / |
| Steering servo | / |
| Power | / |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | up to 12 minutes |
| Tire Track | / |
| Wheelbase | 192 mm |
| Warning | not for under 14 years old |
| Remote Distance | about 100 meters |
| Warranty | / |
| Scale | 1:14 |
| Dimensions | 29 x 20.5 x 14 cm |
| Torque | / |
| Model Number | BD1401 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | Brilliant Deer |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL, Aluminum Chassis, Alloy Shock Plates, Alloy Differentia |
| Advantage | Hydraulic Shock Absorbers, Adjustable Servo Saver |
| Packing | Foam Box |
| Version | Brushless motor, Brushed Motor |
Instock
There are no reviews yet.