Instock
| Weight | 33 kg |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 30 × 41 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery/Cell Classification | Lithium Iron Phosphate, LiFePO4 |
| Capacity(Ah) | 30 |
| Model Number | AC240 |
| Brand Name | BLUETTI |
| Plug Type | US PLUG |
| Origin | Mainland China |
| Capacity | 1, 536Wh |
| IP Rating | IP65 |
| Type | LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate) |
| Life Cycles | 3, 500+ Cycles to 80% Original Capacity (Silent Mode) |
| Shelf-life | Recharge to 80% Every 3-6 Months |
| Management System | MPPT Controller, BMS, etc |
| Inverter Type | Pure Sine Wave |
| Power lifting Mode | 3, 600W |
| AC Outlets | 2 x 120V/20A Outlets 1 x NEMA TT-30 |
| USB-A Port | 2 x 18W |
| USB-C Port | 2 x 100W Max. |
| RV Port | 12VDC/30A, 360W Max. |
| Cigarette Lighter Port | 1 x 12V/10A. |
| AC Charging | 0-80 in 45 min 2200W Max. (Pair with B210 for 2, 400W Max.) |
| Solar Charging | 1200W 11-60V, 21A |
| 12V/24V Car Outlet (100W/200W) | 10-100% 14.6 Hours (12V) 0-100% 7.3 Hours (24V) |
| Pass-through Charging | Yes |
| UPS Switching Time | 15ms |
| Dimensions (L x W x D) | 419.5 x 293.5 x 409.5mm / 16.5 x 11.6 x 16.1in |
| Weight | 33kg / 72lbs |
| Warranty | 6 Years |
Instock
There are no reviews yet.