Instock
| Weight | 4.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 18 × 18 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery/Cell Classification | Lithium-Ion, Li-Ion |
| Capacity(Ah) | 12 |
| Model Number | BLUETTI EB3A |
| Wattage | 600W |
| Brand Name | BLUETTI |
| Voltage | 110V |
| Plug Type | US PLUG |
| Origin | Mainland China |
| Capacity | 268.8Wh (12Ah) |
| Type | LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate) |
| Life Cycles | 2, 500+ Cycles to 80% Original Capacity |
| Shelf-life | Recharge to 80% Every 3-6 Months |
| Management System | MPPT Controller, BMS, etc. |
| AC Outlets | 2 x 120V/5A Outlets 600W In Total |
| Inverter Type | Pure Sine Wave |
| Surge Power | 1, 200W |
| USB-C Port | 1 x 100W Max. |
| USB-A Port | 2 x 5V/3A USB-A |
| DC Outlets | 1 x 12V/10A (Car Outlet) 2 x 12V/10A DC 5521 (5.5mm Outlets) *All Regulated. |
| Wireless Charging Pad | 1 x 15W Max. |
| AC Charging Cable (Standard Mode) | 268W Max. |
| AC Charging Cable (Turbo Mode) | 350W Max. |
| Solar Input | 200W Max, VOC 12-28VDC/ 8.5A |
| Car Input | 12/24V from Cigarette Lighter Port |
| Maximum Input | 430W, with AC and Solar Input Simultaneously |
| AC Charging Cable (Turbo Mode 350W) | 1.3-1.8 Hours |
| AC Charging Cable (Standard Mode 268W) | 1.5-2.0 Hours |
| Solar (200W) | 1.8-2.0 Hours (With prime sunshine, ideal orientation and low temperature) |
| 12V/24V Car Outlet (100W/200W) | 3.2-3.7 or 1.9-2.4 Hours |
| AC + Solar (430W) | 1.2~1.7 Hours (With prime sunshine, ideal orientation and low temperature) |
| Dual AC (430W) | 1.2~1.7 Hours (With optional BLUETTTI T200 Adapter) |
| Pass-through Charging | Yes |
| Weight | 10.14lbs/4.6kg |
| Dimensions (LxWxD) | 10.04*7.09*7.20in/255*180*183mm |
| Operating Temperature | -4-104℉ (-20-40℃) |
| Storage Temperature | 32-104°F (0-40°C) |
| Certifications | UL2743, UKCA, TELEC, PSE, NTC, RCM, KC, FCC ID, CE |
| Warranty | 24 Months |
Instock
There are no reviews yet.