Instock
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 20 × 20 cm |
| Time to market | 2014 |
| Use | Household |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210-240V |
| Heating element | Infrared |
| Certification | ce, ROHS, KC, CCC |
| Type of motor | DC |
| Nozzle type | Air collecting&scattering |
| Number of gears | 4 |
| Max. power | 1800W |
| Plug standard | EU |
| Function | Anion |
| Portability | Unfoldable handle |
| Brand Name | SOTHING |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | hair dryer |
| Material | Aluminum alloy |
| Model Number | Soocas H5 Hair Dryer |
| Size | 15.80 x 7.50 x 24.30 cm |
| Plug EU | Just H5 Sliver hair dryer EU plug |
| Other plug | Red and Purple with suitable adapter |
| Air nozzle | innovative fluid mechanics design |
| Air nozzles | Dual-layer anti-heat air nozzle |
| type | Double overheating protection |
| mode 1 | Cold and Hot Circulating Air for hair protection |
| switch | Four-speed one-button switching |
| power | Large power of 1800w |
| body | Full metallic enclosure |
| cable | anti-wrap design |
Instock
There are no reviews yet.