Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 × 10 cm |
| Time to market | 2014 |
| Use | Household |
| Size | wet & dryer |
| Material | ABS |
| Model Number | HS274 |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage) |
| Heating element | Infrared |
| Certification | ce, ROHS, FCC, RoHS, FCC, CE, ce |
| Type of motor | AC |
| Nozzle type | Diffusion Air Nozzle |
| Number of gears | 2 |
| Max. power | Less than 1000 W |
| Plug standard | EU |
| Function | Hot/cold air |
| Portability | Unfoldable handle |
| Brand Name | Gryan |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | hair dryer, Iron |
| Power | 1000W |
| Temperature Controller | Knob |
| Applicable hair | Dry & wet |
| Max. temperature | 160 °C |
| Thermostat Adjustment Segments | Others |
| Optimal styling time | 1-2 min |
| Min. temperature | Less Than 80 °C |
| Power Cord Tail Assembly Mode | 360° Rotatable |
| Dimensions Of Heating Plate | Others |
| Material of thermal plate/bar | Tourmaline ceramic |
| Service life of thermal plate/bar | More than 50, 000 times |
| Diameter of thermal conductor | 16-20 mm |
Instock
There are no reviews yet.