Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 28 × 25 cm |
| Functions | Steam boost, Automatic shutdown, Self-cleaning from scale, Anti-calc system, Built-in steam generator, Nozzle for delicate fabrics, Vertical steam |
| Water tank | Less than 1L |
| Steam power | Less than 120 g/min |
| Weight | Heavy (more than 1.5 kg) |
| Mini Type | No |
| Cord Length (m) | 1.5-1.9 m |
| Function | Coated Non-Stick Soleplate, Variable Steam Settings |
| Soleplates Material | Ceramic |
| Model Number | 1153 |
| Controlling Mode | Digital Timer Control |
| Material | Coated Baseplate |
| Style | Wire Iron |
| Gear Selection | >Three Gears |
| Type | Steam Iron |
| Voltage (V) | 220V |
| Power (W) | >2000W |
| Brand Name | SAINTCIAGA |
| Origin | Mainland China |
| Ironing Time (min) | 60min |
| Water Tank Capacity (ml) | 350ml |
| Heat Up Time (min) | 15s |
Instock
There are no reviews yet.