Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.97 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | YES |
| Drone Weight | 80g |
| Takeoff Weight | 80g |
| Transit Time (Days) | 120M |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Model Number | Sport Cub 500 RC Plane |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3*AA Battery |
| Remote Distance | 200M |
| Charging Time | 2 Hours |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Foam |
| Brand Name | ANTSIR |
| Features | Auto Return, Obstacle Avoidance |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Feature 1 | 4CH Rc plane |
| Feature 2 | RC Fighter |
| Feature 3 | RC toys |
| Feature 4 | Toys Gifts |
Instock
There are no reviews yet.