Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.35 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 20 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | 40g |
| Takeoff Weight | / |
| Transit Time (Days) | 120m |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Model Number | FX801 |
| State of Assembly | Unassembled Kit |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Battery | AAA dry battery |
| Warning | no fire |
| Remote Distance | About 120m |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, USB CABLE, Operating Instructions, Remote Controller |
| Material | Foam |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Texture of material | EPP |
| Product Category | Fighter/Aviation model |
| Item number | FX801 |
| Power supply mode | Battery |
| Applicable age | Youth (15-35 years old) |
Instock
There are no reviews yet.