Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 cm |
| Anti-wind Ability | as show |
| Drone Weight | as show |
| Takeoff Weight | as show |
| Transit Time (Days) | as show |
| Certificate Number | As Show |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Intermediate |
| CE | Certificate |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Certification | CE |
| Model Number | S497 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Battery | 3*AAA batteries (not included) |
| Plugs Type | usb |
| Warning | NONE |
| Remote Distance | 80-120m |
| Warranty | NONE |
| Dimensions | 31cm-50cm |
| Charging Time | 50 minutes |
| Charging Voltage | 3.7V 300mAh |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic, Foam |
| Brand Name | SZWDSE |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Frequency | 2.4GHZ |
| Motor | 716 brush motor |
Instock
There are no reviews yet.