Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 5 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | No battery |
| Quantity | 1 pcs |
| Technical parameters | Value 10 |
| Model Number | 2S 3S 4S 5S 6S 7.4V 11.1V 14.8v 18.5V 22.2V 5200mAh 75C |
| For Vehicle Type | Helicopters |
| Tool Supplies | Battery |
| Four-wheel Drive Attributes | Battery |
| Remote Control Peripherals/Devices | Battery |
| Upgrade Parts/Accessories | Lithium Battery |
| RC Parts & Accs | Batteries – LiPo, Batteries – LiPo |
| Material | Metal, Lithium Polymer |
| Brand Name | MOSEWORTH |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y, 3-6Y, 6-12y |
| Use | Vehicles & Remote Control Toys |
| Certification | CE |
| Type | RC Toys LiPo Battery |
| Use For | RC Airplane Drone Helicopter Quadcoper |
| Suggest Charge Rate | 1-5C |
| Certificate | CE, ROHS, MSDS, UN38.3 |
| Voltage | 7.4v 11.1v 14.8 22.2v |
| Capacity | 1300 to 16000mAh |
| Discharge rate: | 25C 30C 40C and 60C |
| Burst Rate: | 50C 60C 80C and 120C |
Instock
There are no reviews yet.