Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 13 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 30 × 46 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Brand Name | DUTRIEUX |
| Origin | Mainland China |
| Warranty | 1 Year |
| Operating Language | English, German, French, Dutch, Spanish, Russia |
| Application | Hotel, Commercial, Household |
| Power Source | Electric |
| App-Controlled | NO |
| Private Mold | Yes |
| logo/pattern | Silk screen printing, Laser Printing |
| Feed Type | Continuous |
| Type of Motor | Commutator Motor |
| Grinding Chamber Material | ABS |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Rating (Rpm) | 3600 |
| Power of Motor (Hp) | 400 |
| Voltage (V) | 220 |
| Width (Inch) | 12.5 |
| Height (Inch) | 11 |
| Length (Inch) | 17.3 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | FD1101 |
| Type | Household Food Waste Disposer |
| Function | MultiGrind Technology |
| Material | stainless steel |
| Product name | Household food waste disposer |
| Advantage | High Efficiency |
| Control Method | Air Switch/Wireless switch |
| Color | Black/Customized |
| Application Fields | Kitchen |
| Keyword | food garbage disposal |
| Noise Level | 50db |
| Capacity | 1200ml |
| Weight | 7.4kg |
| Power | 400W |
Instock
There are no reviews yet.