Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.15 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 22 × 18 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | – |
| Steering servo | – |
| Power | 8km/h |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 20mins |
| Tire Track | – |
| Wheelbase | 136mm |
| Warning | – |
| Remote Distance | 300M |
| Warranty | – |
| Scale | 1:24 |
| Dimensions | 209*128*120mm |
| Torque | – |
| Model Number | FCX24 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 2S Lipo 7.4V 380mAh |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | FMS |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Weight of a vehicle | 442g (excluding battery) |
| Ground clearance | 41mm |
Instock
There are no reviews yet.