Instock
| Weight | 0.83 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 8 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Power | 3.7V300mAH lithium battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 25-30mins |
| Warning | Keep Away fire |
| Remote Distance | About 40 meters |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 25×16.5×10.2cm |
| Model Number | Gesture RC Car Hand Controlled Rc Car |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 12 Channels & Up |
| Controller Mode | MODE1 |
| Charging Voltage | 3.7v |
| Remote Control | Yes |
| Material | Plastic |
| Recommend Age | 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Feature 1 | Light music, Forward, Backward |
| Feature 2 | Left turn, Right turn, Left traverse, Right traverse |
| Feature 3 | RC Stunt Car |
| Feature 4 | 2.4GHz 4WD Remote Control Gesture Sensing Toy Cars |
| Feature 5 | 360 °Rotation, Off Road Vehicle, Hand Controlled RC Car |
| Feature 6 | Birthday Gifts for Boys&Girls |
| Packing Included | USB cable, handle remote control, watch remote control, manual, one battery, screwdriver |
Instock
There are no reviews yet.