Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 30 × 15 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Brand Name | XMSJ |
| Origin | Mainland China |
| Type | Boxing Machine |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Not Available |
| Machinery Test Report | Not Available |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Motor |
| Condition | New |
| Packaging Type | Cartons |
| Packaging Material | plastic |
| Automatic Grade | Semi-automatic |
| Driven Type | Electric |
| Place of Origin | Anhui, China |
| Weight | 5 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Product name | Battery Strapping Tool |
| Function | Tension+Welding+Cutting |
| Suitable Strap | PET Packing Belt |
| Model | JD13-16 |
| Strap width | 13-16mm |
| Strap thickness | 0.5-1.2mm |
| Max.tension force | 2800N |
| Strap sealing type | Friction Welding |
| Machine Color | Sky Blue |
| Battery capacity | 3000mA |
Instock
There are no reviews yet.