Instock
| Weight | 1.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certificate Number | as show |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | CE |
| Steering servo | 2105A: 3-wire, 19g or T10: 5-wire, 19g |
| Power | 2105A:75KM/H or T10:40KM/H |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 2105A: about 20 minutes or T10: 25-30 minutes |
| Wheelbase | 190mm |
| Warning | NONE |
| Remote Distance | 70m |
| Warranty | one month |
| Scale | 1:14 |
| Dimensions | 30*21.8*12 cm |
| Model Number | HAIBOXING 2105A T10 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V 1500mAh |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | EC TOY |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Motor | 2105A:2840(kv 3800) brushless motor or T10:RC390 carbon brush motor |
| Frequency | 2.4GHZ |
| Wheel Diameter | 82mm |
| Charging time | 4.5-5 hours |
| Remote control battery | 2*1.5V AA battery (not included) |
Instock
There are no reviews yet.