Instock
| Weight | 0.211 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 10 × 2 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery Life | 7Day, 180 |
| Dial Window Material Type | RESIN |
| Band length[mm] | 257 |
| Band width[mm] | 22 |
| Weight[g] | 170 |
| SIM Card Slot | NO |
| Voice assistant built-in | No |
| Bluetooth-compatible Version | 5.2 |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor |
| Activity Tracked | Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| Launch Date | 2024 |
| App name | FitCloudPro |
| Screen Material | TFT |
| CPU Model | Outdoor Sports Fitness Tracker |
| Model | EIGIIS KE3 |
| APP Download Available | Yes |
| Battery Detachable | No |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Movement Type | Electronic |
| Style | SPORT |
| Application Age Group | MEN |
| Screen Shape | Round |
| Case Material | Alloy |
| Band Material | Silica GEL |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | No |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | No |
| Network Mode | None |
| Rear Camera | None |
| ROM | <128MB |
| System | Android OS, IOS |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Turkish, Italian, French, german |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, REMOTE CONTROL, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, World Time, Permanent Calendar, Power Reserve, week, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Calendar |
| Brand Name | EIGIIS |
Smart Watch Men |
|
| Display Size | 1.45" |
| RAM | <128MB |
| Battery Capacity(mAh) | 220-300mah |
| Resolution | 454*454 |
| Origin | Mainland China |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CEC |
| Accessory Type | Charging cable |
| WIFI | No |
| Charging way | Magnetic suction charging |
| Waterproof level | 3ATM |
| Watch size | 47*12.5mm |
| screen | 1.45-inch TFT screen |
| Battery | 300mAh |
Instock
There are no reviews yet.