Instock
| Weight | 0.285 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 8 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Band length[mm] | 260 |
| Band width[mm] | 22 |
| SIM Card Slot | No |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.2 |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, other, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor, Body Temperature Monitor, Stress Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| App name | DeepFit |
| Screen Material | AMOLED |
| CPU Model | Pro Grade Accuracy |
| Model | Micro Health Check Smart Watch |
| APP Download Available | Yes |
| Battery Detachable | Yes |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Movement Type | Electronic |
| Style | Healthy |
| Application Age Group | ADULT |
| Screen Shape | SQUARE |
| Case Material | Precious Metals |
| Band Material | Silica GEL |
| Waterproof Grade | Professional Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | No |
| Network Mode | None |
| Rear Camera | None |
| ROM | 128MB |
| System | Android Wear, Proprietary OS, Android OS, IOS, None, Wear OS, Color OS, HarmonyOS, FreeRTOS, Wacth OS, Zepp OS, DuWear, Tizen OS |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Turkish, Italian, French, german, Korean, japanese |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Mood Tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, REMOTE CONTROL, Push Message, tourbillon, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, World Time, Permanent Calendar, Power Reserve, GMT Two Places, Perspective Window, week, Phase of the Moon, Speed Measurement, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Thermometer, Calendar, Lighting, Countdown, Calculators, Oxymeter |
| Brand Name | GUHUAVMI |
| Battery Life | 7 |
| Display Size | 2.04-inch AMOLED full touch screen |
| RAM | 128MB |
| Battery Capacity(mAh) | >450mAh |
| Resolution | 368 * 448 AMOLED full touch screen |
| Origin | Mainland China |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS, CEC |
| Accessory Type | Watch, charging cable, user manual, packaging box |
| WIFI | No |
| ECG electrocardiogram function | Blood lipid and uric acid monitoring |
| One click intelligent micro physical examination | 24-hour continuous dynamic heart rate monitoring |
| Temperature sensor | Contact temperature sensor |
| PPG chip | Dual PD-VP555ER |
| ECG chip | VP555ER |
| Waterpfoof Level | IP68 |
| Special Features 1 | Wireless charging |
| Special Features 2 | independent accurate blood oxygen |
| Special Features 3 | body temperature |
| Special Features 4 | electrocardiogram |
| Special Features 5 | respiratory rate |
| Special Features 6 | blood pressure |
| Special Features 7 | heart rate |
| Special Features 8 | blood oxygen |
| Special Features 9 | AI health diagnosis |
| remote relatives and friends care | Home sharing real-time data |
| Exercise function | counting stepscaloriesdistance |
| multiple exercise modes | Remote |
| Screen Type | 368 * 448 AMOLED full touch screen |
| Bluetooth | 5.2 BLE (low power consumption) |
| Battery Capcaity | 650mAh |
| Charging Type | Magnetic charging |
| Charging Time | About 3-4H |
| Manipulation Mode | Full screen touch control, mobile APP control |
| Bluetooth communication | respiratory training |
| Raise your hand to light up the screen | Multiple dial swi |
| blood fat | uric acid |
| calculator | weather forecast |
| female health | voice assistant |
| Smart Watch | Smart Watch Men |
| smartwatch | smartwatch Men |
| Women Smart Watch | Ladies Smart Watch |
| HRV Lorentz scatter diagram | smartwatch Mens |
| ECG+PPG | Independent accurate blood oxygenation |
| Heart rate | uric acid Blood lipids Blood Pressure |
| Smartwatch Mens | For Xiaomi Huawei realme |
| relogio inteligente smart watch | reloj hombre |
| reloj inteligente hombre | watch for men |
| relogio masculino | montre femme |
| reloj inteligente mujer smartwatch | zegarek damski |
| reloj inteligente mujer | watch for women |
| heart rate/blood pressure | Green light PPG |
| For iOS Android | for Xiaomi phone |
| AI Voice Assistant | HD Bluetooth call |
| Professional and precise measurement | Blood lipid measurement |
| Health Smart Watch | Uric acid monitoring |
| care | Telecare |
| SOS emergency call function | Long sitting reminder function |
| Music control | Pressure measurement |
| BMI body fat function | Blood composition analysis |
| 100+ Sports Mode | Three proof body |
| Extra large battery | Mini games |
| For XIAOMI | For HUAWEI |
| For Android | For IOS |
Instock
There are no reviews yet.