Instock
| Weight | 0.12 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 8 cm |
| Item Condition | New |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Band length[mm] | 260 |
| Band width[mm] | 22 |
| SIM Card Slot | NO |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.3 |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Women's Health Monitoring, other, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| App name | DAFIT |
| Screen Material | AMOLED |
| Model | KC91 |
| APP Download Available | Yes |
| Battery Detachable | No |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Movement Type | Electronic |
| Style | SPORT |
| Application Age Group | ADULT |
| Screen Shape | Round |
| Case Material | Alloy |
| Band Material | Stainless steel |
| Waterproof Grade | 50m |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | Built-in GPS |
| Network Mode | None |
| Rear Camera | None |
| ROM | <128MB |
| System | Android Wear |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, Portuguese, Italian, French, german, Korean, japanese, UKRAINIAN, Arabic |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, Push Message, Altitude Meter, tourbillon, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, World Time, Calorie Counter, Power Reserve, GMT Two Places, week, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Calendar, compass, Lighting, Countdown, Calculators |
| Brand Name | PENGAGAR |
| Battery Life | 10 days |
| Display Size | 1.39 inch |
| RAM | <128MB |
| Battery Capacity(mAh) | >450mAh |
| Resolution | 360*360 |
| Origin | Mainland China |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, RoHS |
| Accessory Type | Charging cable and instructions |
| WIFI | No |
Instock
There are no reviews yet.