Instock
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 106 × 6 × 4 cm |
| Item Condition | New |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery Life | 7 |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Band length[mm] | 260 |
| Band width[mm] | 22 |
| SIM Card Slot | NO |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.3 |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, other, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor, Body Temperature Monitor, Stress Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| App name | G band |
| Screen Material | AMOLED |
| CPU Model | 2025 New For HUAWEI Health Monitoring Smart Watch |
| APP Download Available | Yes |
| Battery Detachable | No |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Movement Type | Electronic |
| Style | Healthy |
| Application Age Group | ADULT |
| Screen Shape | Round |
| Case Material | Alloy |
| Band Material | Fine Steel |
| Waterproof Grade | Professional Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | No |
| Network Mode | None |
| Rear Camera | None |
| ROM | 256mb |
| System | Android Wear, Proprietary OS, Android OS, IOS |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Italian, French, german, japanese |
| Function | Shock Resistant, Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, REMOTE CONTROL, Push Message, Altitude Meter, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Calorie Counter, Power Reserve, Perspective Window, week, Phase of the Moon, Speed Measurement, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Thermometer, Calendar, compass, Lighting, Countdown, Calculators, Oxymeter |
| Brand Name | KAVSUMI |
| RAM | 128MB |
| Resolution | 480*480 AMOLED HD Large Screen |
| Display Size | 1.56-inch AMOLED HD Screen |
| Battery Capacity(mAh) | 300-450mah |
| Origin | Mainland China |
| Accessory Type | Watch, charging cable, instruction manual, ECG reminder card, packagin |
| WIFI | No |
| Certification | CE, FCC, RoHS, CEC |
| Band Detachable | Yes |
| Health measurement | Accurate measurement |
| ECG measurement | independent accurate blood oxygen |
| HRV report | body temperature |
| APP analysis results | electrocardiogram |
| Special Features 5 | respiratory rate |
| Special Features 6 | blood pressure |
| Special Features 7 | heart rate |
| Special Features 8 | blood oxygen |
| Special Features 9 | AI medical diagnosis |
| Special Features 12 | uric acid |
| Special Features 13 | blood fat |
| Special Features 14 | Period Tracker |
| remote relatives and friends care | Home sharing real-time data |
| Exercise function | counting stepscaloriesdistance |
| multiple exercise modes | Remote |
| Health functions such as heart rate monitoring | blood pressure monitoring |
| Screen Size | 480*480 AMOLED HD Sapphire Glass |
| BLuetooth | 5.3BLE (low power consumption) |
| Battery Capcaity | 380mAh |
| Charging Type | Wireless charging |
| Charging Time | About 3-4H |
| Endurance Time | with a single charge and a battery life of 10-15 days |
| Manipulation Mode | Full screen touch control, mobile APP control |
| ECG+PPG | Independent accurate blood oxygenation |
| Weather display | Music watch |
| Wireless charging | body temperature |
| Heart rate | blood pressure |
| Smart Watch Men | Smart Watch Woman |
| Sport watch | Health watches |
| Black Strap | reloj inteligente |
| support | Wallpaper push |
| 2025 Full Steel Smart watch | Business Smart watch |
| Gift Type | Holiday Festival Birthday Gift |
| Luxury Smart Watch | Watches Gift For Men |
| Fast shipping | 100% New Fashion watch |
| Smartwatch Mens | For Xiaomi Huawei |
| relogio inteligente smart watch | reloj hombre |
| reloj inteligente hombre | watch for men |
| relogio masculino | montre femme |
| reloj inteligente mujer smartwatch | zegarek damski |
| reloj inteligente mujer | watch for women |
| mi watch | fitness |
| For iOS Android | for Xiaomi phone |
| watch | NEW watch |
| Body fat BMI measurement | liver, spleen, lungs, and kidneys |
| Hyperlipidemia | Obesity |
| Non invasive treatment | Blood component analysis |
Instock
There are no reviews yet.