Instock
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 6 × 4 cm |
| Item Condition | New |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Band length[mm] | 260 |
| Band width[mm] | 22 |
| SIM Card Slot | NO |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.2 |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, other, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor, Stress Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| App name | gloryFit |
| Screen Material | AMOLED |
| CPU Model | For Xiaomi Outdoor Sports Watch |
| Model | For Xiaomi Outdoor Sports Watch |
| APP Download Available | Yes |
| Battery Detachable | No |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Movement Type | Electronic |
| Style | SPORT |
| Application Age Group | ADULT |
| Screen Shape | Round |
| Case Material | Precious Metals, kirsite |
| Band Material | Silica GEL |
| Waterproof Grade | Professional Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | Yes |
| Network Mode | None |
| Rear Camera | None |
| ROM | 128MB |
| System | Android Wear, Proprietary OS, Android OS, IOS, None, Wear OS, Color OS, HarmonyOS, FreeRTOS, Wacth OS, Zepp OS, DuWear, Tizen OS |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Turkish, Italian, French, german, Korean, japanese, Dutch, Arabic, Indonesian |
| Function | Shock Resistant, Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, REMOTE CONTROL, Push Message, Altitude Meter, tourbillon, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, World Time, Calorie Counter, Permanent Calendar, Power Reserve, week, Phase of the Moon, Speed Measurement, Month, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Calendar, Lighting, Countdown, Calculators, Oxymeter |
| Brand Name | GUHUAVMI |
| Display Size | 1.39- inch AMOLED HD Large screen |
| RAM | 128MB |
| Battery Capacity(mAh) | >450mAh |
| Resolution | 360*360 AMOLED Display Screen |
| Origin | Mainland China |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS, CEC |
| Accessory Type | Watch Charger instructions |
| WIFI | No |
| A watch that supports swimming | GPS motion Trajectory |
| Function 1 | NFC Function |
| Function 2 | Money detector light |
| Function 3 | Laser light |
| Function 4 | IP68 waterproof+3ATM Waterproof |
| Function 5 | 1.39- inch AMOLED HD display screen Outdoor sports watch |
| Function 6 | Extra long standby time |
| Function 7 | Men's smartwatch |
| Function 8 | Outdoor Watch |
| Function 9 | Fitness mode |
| Function 10 | motion monitoring |
| Function 11 | sleep monitoring |
| Function 12 | Heart rate detection |
| Function 13 | Blood pressure monitoring |
| Function 14 | Altitude |
| Function 15 | Blood oxygen detection |
| Function 16 | Multiple sports modes |
| Suitable for the system | For Android iOS |
| packing list | Meter head, strap, charging cable, instruction manual, packaging box |
| Charging method | USB magnetic charging |
| Manipulation Mode | Full screen touch control, mobile APP control |
| Raise your wrist to light up the screen | Multiple dial switching |
| weather forecast | female health |
| smartwatch | smartwatch Men |
| Women Smart Watch | Ladies Smart Watch |
| Find your phone | 2 Rotary buttons |
| Sound recording | Long sitting reminder |
| Fast shipping | 100% New Fashion watch |
| Multifunctional | Dynamic Watch Face |
| For Android ios | For Xiaomi Huawei, For Xiaomi Huawei |
| Watch Ladies | Ladies Smart Watch |
| Smartwatch Mens | watch for men |
| Bluetooth Smart Watch | Clock men |
| Standby time | About 30days |
| Charging Time | About 2H |
| Battery life | About 5-7 days |
| Battery Capcaity | 500 mAh polymer battery |
| AI voice assistant | Bluetooth music |
| HD Bluetooth call | Time and date settings |
| Time and date settings | Hard core quality, Military regulations certification |
| 100+ sports mode Expand self-boundary | IP68 swimming-grade waterproof, breakthrough life unlimited possibility |
| BLuetooth | 5.3BLE (low power consumption) |
Instock
There are no reviews yet.