Instock
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 16 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Model Number | TPC-DF1241-B2F2-DW-S8 |
| Brand Name | Ziksecu |
| Origin | Mainland China |
| Smart home platform | None |
| Certification | CE, FCC |
| Detector Type | Vanadium oxide uncooled focal plane detector |
| Max. Resolution | 256 (H) * 192 (V) |
| Pixel Pitch | 12 μm |
| Spectral Range | 8 μm-14 μm |
| Thermal Sensitivity (NETD) | < 40 mK (@f/1.0, 25 Hz, 300 K) |
| Field of View | 2 mm: H: 87.8°; V: 63.8° |
| Close Focus Distance | 2mm: 0.3 m (0.98 ft) |
| Detection Distance | 2 mm: Vehicle: 256 m (839.90 ft); |
| Recognition Distance | 2 mm: Vehicle: 63 m (206.69 ft); |
| Identification Distance | 2 mm: Vehicle: 32 m (104.99 ft); |
| Aperture | F1.0 |
| Digital Detail | Yes |
| Digital Zoom | 16 levels |
| AGC | Auto; Manual |
| Noise Reduction | 2D NR; 3D NR |
| Image Flip | 180° |
| Color Palettes | 18 (white hot/black hot/fusion/rainbow/golden autumn/midday/iron red/amber/jade/sunset/icefire/painting/pomegranate/emerald /spring/summer/autumn/winter) |
| Fusion Mode | 3 (Warm color; Cool color; Ironred) |
| Image Sensor | 1/2.7'' CMOS |
| Camera Max. Resolution | 2336 (H) * 1752 (V) |
| Pixel | 4 MP |
| Min. Illumination | Color: 0.05 lux Black & white: 0.005 lux |
| IR Illumination Distance | 30 m (98.43 ft) |
| IR Illuminator On/Off Control | Auto; Manual |
| Camera Aperture | 2 mm: F2.2 |
| Camera Field of View | 2 mm: H: 94°; V: 72° |
| Focus Control | Fixed |
| Camera Close Focus Distance | 2 mm: 0.3 m (0.98 ft) |
| Day/Night | Auto (ICR); Color; B/W |
| BLC | Yes |
| WDR | DWDR |
| HLC | Yes |
| White Balance | Auto; Manual; Indoor; Outdoor; Tracking; Street lamp; Natural |
| Camera AGC | Auto; Manual |
| Camera Noise Reduction | 2D NR; 3D NR |
| Region of Interest (RoI) | Yes |
| Camera Image Flip | 180° |
| Exposure Compensation | Yes |
| Advanced Intelligence | Heat Detection & Alarm |
| Browser | IE: IE 8 and later |
| User/Host | 10 |
| Security | Authorized username and password; attached MAC address; encrypted HTTPS; IEEE 802.1x; controlled network access |
| Audio Input | 1 |
| Audio Output | 1 |
| Alarm Input | 2 |
| Alarm Output | 2 |
| RS-485 | 1 pair |
| Power Supply | 12 VDC 1.2A;PoE |
| Power Consumption | Basic: <3 W (12 VDC, LED off); 3.5 W (PoE) |
| Operating Humidity | ≤95% |
| Protection | IP67 |
| Net Weight | ≤0.85 kg (1.87 lb) |
| Gross Weight | ≤1 kg (2.20 lb) |
Instock
There are no reviews yet.