Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 15 × 15 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Capacity | 31 – 40Ah |
| Voltage | 36v/48v/52v/60v/72v |
| Type | lithium battery |
| Brand Name | SAIKEUNG |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Nominal Capacity | 16ah 20ah 23ah 25ah 30ah 35ah 40ah 45ah 50ah 60ah optional |
| Charger | Free 5A charger as a gift |
| Built-in BMS | 30A-90A protection board |
| Fit Motor Power | 36V/48V/52V/60V/72V 250W 350W 500W 750W 1000W 1500W 2000W 3000Wmotor |
| Charge Cut-off Voltage | 42V/54.6V/58.8V/67.2V/84V |
| Discharge Cut-off Voltage | 28V /36.4/39.2Ah/48V/60V |
| Dimension | 385mm*110mm*75mm |
| Cycle Life | 1000+ cycle times |
| types | Suitable for folding bicycles/electric bicycles Battery |
| Warranty | 800 cycles warranty |
Instock
There are no reviews yet.