Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.55 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18 × 15 cm |
| Product Care Instructions | Machine-Washable |
| Set Type | No |
| Type of Wholesale | Yes(>50 Pcs) |
| Model Number | 400m Tufting Gun Yarn |
| Registered Trademark | GuangEn |
| Use | for machine knitting |
| Pattern | Dyed |
| Style | Hand Knitting |
| Product Type | Blended Yarn |
| Technics | Open End / OE |
| Feature | RECYCLED |
| Material | 100% Cotton, 65% Cotton, 35% Polyester |
| Type | Cotton Blended Yarn |
| Yarn Type | Combed |
| Origin | Mainland China |
| CN | Shanghai |
| Item | 400m Tufting Gun Yarn |
| Length | 400m/roll |
| Gross weight | About 458g |
| Net Weight | About 380g |
| Strand | 8 Strands Yarn |
| Yarn count | 16s |
| Carding process | Combing |
| Spinning process | worsted |
| Diameter | About 5mm |
Instock
There are no reviews yet.