Instock
| Weight | 0.274 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 15 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | Yes |
| Nominal Capacity | 2400mAh |
| Size | (17×45.5mm) |
| Model Number | CR17450 |
| Battery Type | LiMnO2 |
| Brand Name | Dewtox |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Maximum Overall dimension (mm) | 17*45 |
| Can you charge | NO |
| Rated voltage (V) | 3V |
| Rated discharge current (mA) | 1.0 |
| Maximum continuous discharge current (mA | 1500 |
| Maximum pulse discharge current (mA) | 3000 |
| advantage | High current, high voltage, high specific energy |
| advantage 1 | Energy density up to 830Wh/L |
| advantage 2 | Low self-discharge rate (stored at +25℃ for 1 year, the average annual |
| The key features | Battery structure optimization, excellent discharge ability |
| The key features 1 | Long battery life |
| The key features 2 | No voltage lag |
| The key features 3 | Meets the technical requirements of GB 8897.4 |
| The key features 4 | Comply with IEC 60086.4 technical requirements |
| The key features 5 | Meet RoHS environmental requirements |
| Typical applications | Security system |
| Typical applications 1 | Smart metering |
| Typical applications 2 | Radio frequency RFID |
| Typical applications 3 | Wireless transmission |
| Typical applications 4 | Smart home |
| Typical applications 5 | Location tracking |
Instock
There are no reviews yet.