Instock
| Weight | 0.015 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 9 × 1 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Weight[g] | 27g |
| Band length[mm] | 135-210mm |
| Battery Capacity[mAh] | <500mAh |
| Bluetooth-compatible Version | other |
| Global positioning | None |
| Metrics measured | other |
| Activity Tracked | other |
| Screen size[mm] | 1.62 in |
| Category | Wristbands |
| Band Detachable | Yes, Yes |
| Screen Style | Rectangle/Square-shape, Round/Oval |
| Style | fashion, SPORT |
| Application Age Group | ADULT, Adult |
| Screen Type | OLED, LED |
| Band Material | RUBBER, Rubber |
| Waterproof Grade | Life Waterproof, Life Waterproof |
| Touch Screen | Yes, Yes |
| Compatibility | All Compatible, All Compatible |
| Language | CN, English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Turkish, Italian, FRENCH, german, Norwegian, KOREAN, japanese, UKRAINIAN, HEBREW, Chinese |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, REMOTE CONTROL, Push Message, Altitude Meter, Blood Pressure, Alarm Clock, Speed Measurement, Chronograph, Social Media Notifications, Blood Oxygen, Calendar, Countdown, week, Heart Rate Tracker, Thermometer, compass, Activity Tracker, Passometer |
| Brand Name | Aubess |
| Origin | Mainland China, CN(Origin) |
| Certification | CE, RoHS |
| Function 1 | Fitness Tracker |
| Function 2 | Sleep Tracker |
| Function 3 | Message Reminder |
| Function 4 | Call Reminder |
| Function 5 | Alarm Clock |
| Function 6 | Blood Oxygen |
| Function 7 | Calendar |
| Function 8 | Heart Rate Tracker |
| Function 9 | Activity Tracker |
| Language 1 | English |
| Language 2 | Russian |
| Language 3 | Spanish |
| Language 4 | Polish |
| Language 5 | Portuguese |
| Language 6 | Italian |
| Language 7 | French |
| Language 8 | German |
| Model | Xiaomi Mi Band 7 |
| Display | 1.62 AMOLED Display |
| Type | On Wrist |
| Compatible for | IOS & Android |
| Suitable for | for Xiaomi for iPhone for Samsung Smartphone |
| Battery | 180mAh |
| Weight | 13.5g Without strap |
| Resolution | 192×490 326PPI |
| Water Resistant Level | 5 ATM |
| Color Depth | 16 bit |
| Strap material | TPU |
| Wireless Connectivity | BT5.2 BLE |
Instock
There are no reviews yet.