Instock
| Weight | 0.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7 × 7 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery Life | 7天 |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Accessories | Watch band *1, wireless charger *1, instruction *1 |
| Band length[mm] | 220 |
| Band width[mm] | 22 |
| Weight[g] | 52g |
| SIM Card Slot | NONE |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.3 |
| Wi-fi | No |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor, Body Temperature Monitor |
| Activity Tracked | other, Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| Screen Material | AMOLED |
| CPU Model | Outdoor Sports Smartwatch |
| Band Detachable | Yes |
| APP Download Available | Yes |
| Battery Detachable | No |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Resolution | 466*466 |
| Display Size | 1.43 |
| Movement Type | Electronic |
| Style | SPORT |
| Application Age Group | ADULT |
| Screen Shape | Round |
| Case Material | Alloy |
| Band Material | Silica GEL |
| Waterproof Grade | Professional Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | Yes, NFC |
| Network Mode | None |
| Battery Capacity | >450mAh |
| Rear Camera | None |
| RAM | 128MB |
| ROM | 128MB |
| System | Android Wear, Android OS, IOS |
| Type | On Wrist |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, POLISH, Portuguese, Turkish, Italian, FRENCH, german, Norwegian, KOREAN, japanese, UKRAINIAN, HEBREW, Dutch, Arabic, Indonesian, Greek |
| Function | Shock Resistant, Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, REMOTE CONTROL, Push Message, Altitude Meter, Big Three Needles, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, World Time, Calorie Counter, Permanent Calendar, Multiple Time Zone, Power Reserve, GMT Two Places, Perspective Window, week, Month, Moisture Measurement, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Noctilucent, Thermometer, Calendar, compass, Lighting, Countdown, Calculators |
| Brand Name | FXINRISE |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Smartwatch | Smartwatches |
| Outdoor Smartwatch | Sports Smartwatch |
| For Android | For IOS |
| AMOLED HD screen | Bluetooth 5.3 |
| LED Flashlight | Money detection lamp |
| Heart Rate | Blood pressure |
| Sedentary reminder | Sleep monitoring |
| Automatic heart rate | Sports model 170+ |
| Bluetooth call | SMS notification |
| 5ATM Waterproof | SOS Distress |
| Military Smart Watch | Compass |
| New Smartwatch 2025 | Original Smartwatch |
| Free Shipping | Fast Shipping |
| Suitable for the system | For Android iOS |
| packing list | Meter head, strap, charging cable, instruction manual, packaging box |
| Charging method | USB magnetic charging |
| Manipulation Mode | Full screen touch control, mobile APP control |
| Raise your wrist to light up the screen | Multiple dial switching |
| weather forecast | female health |
| smartwatch Men | Ladies Smart Watch |
| For Android ios | For Xiaomi Huawei |
Instock
There are no reviews yet.