Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 20 × 8 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Output Power(w) | 5w-10w |
| Battery Capacity(mAh) | 3600mAh |
| Waterproof / Water-Resistant | IP55 |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | 128 |
| Frequency Range | VHF:136~174MHZ UHF:400~520MHZ |
| Dimensions | 98mm*57mm*32mm |
| Model Number | TYT TH-UV8000D |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 5km-10km |
| Brand Name | TYT |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, DOT, EAC, EPA, FCC, GMP, RoHS, TGA, UL, KC, pse, weee |
| Net Weight | 291G |
| Color | Black |
| Package | Box |
| Shipping Cost | Free |
| Antenna Impedance | 50 ohm |
| Modulation mode | F3E |
| Operating voltage | DC 7.2V (Rechargeable Li-ion battery) |
| Battery capacity | 3600 mAh |
| Mode of Operation | Simplex or Semi-duplex |
| RF Output Power | 10W Max |
| Type | Two Way Radio |
Instock
There are no reviews yet.