Instock
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 15 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Output Power(w) | 5w-10w |
| Battery Capacity(mAh) | 8800mAh |
| Waterproof / Water-Resistant | IP68 |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | 128CH |
| Frequency Range | 136-174MHz, 400-520MHz |
| Model Number | UV-68 Pro Max V2 Baofeng |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 10km-50km |
| Brand Name | BAOFENG |
| Origin | Mainland China |
| Color | Black |
| Output power | 10W/5W/1W |
| Operating Temperature | -10°C to + 45°C |
| Frequency band | VHF/UHF |
| Feature 1 | Up to 128 memory channels |
| Feature 2 | Squelch adjustable in 9 levels |
| Feature 3 | 50 CTCSS tones and 210 DCS codes |
| Feature 4 | 1750Hz tone for repeaters |
| Feature 5 | SOS Emergency function |
| Feature 6 | LCD display with backlight adjustable in 3 colors |
| Feature 7 | FM radio receiver (87.5-108MHz) |
| Feature 8 | VOX, Scan, Dual Watch functions |
| Feature 9 | IP68 Waterproof and Dustproof. |
| Feature 10 | USB C Charging |
| Model 1 | UV-9R Pro Upgraded version |
| Model 2 | UV-13 Pro Upgraded version |
| Model 3 | UV-16 Pro Upgraded version |
| Model 4 | UV-5R Upgraded version |
| Name 1 | UV-68 Pro UV-68 Pro Max V2 |
| Name 2 | UV-98Pro UV98 Pro |
| Name 3 | UV-S22 Pro V2 |
Instock
There are no reviews yet.