Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.82 kg |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 7 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Output Power(w) | 5w-10w |
| Battery Capacity(mAh) | 4000mAh |
| Waterproof / Water-Resistant | No |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | 200 |
| Frequency Range | 88-108MHz&136-174MHz&350-390MHz&400-520MHz |
| Dimensions | 125*45*66MM(except antenna) |
| Model Number | TG-UV2 Plus |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 5km-10km |
| Brand Name | RONGYIN |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, DOT, EAC, EPA, FCC, GMP, RoHS, TGA, UL, KC, pse, weee |
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Voltage | DC 7.2V |
| Power Output | 10W |
| Channel | 200 |
| RX Frequency | FM Radio 88-108MHz / Police 350-390MHz / UHF400-470MHz; 470-520MH |
| TX Frequency | UHF400-470MHz / VHF136-174MHz / Police 350-390MHz |
| Frequency Band | 5 Bands (UHF/VHF Dual Band) |
| Most Common Used Frequency | 136-174MHZ/400-470MHz |
Instock
There are no reviews yet.