Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 12 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Feature | Screw crown, water proof, Luminous, Complete Calendar |
| Display Type | Arabic numeral markers |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 13.8mm, 13.8mm(including glass) |
| Band Material Type | STAINLESS STEEL |
| Boxes & Cases Material | Plastic |
| Model Number | WD79090 |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Water Resistance Depth | 20Bar |
| Clasp Type | Bracelet Clasp |
| Band Length | 18cm |
| Style | simple |
| Movement | Automatic Self-Wind, Japan NH35 Movement |
| Brand Name | watchdives, WATCHDIVES |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Case material | 316L stainless steel |
| Bracelet | 316L stainless steel |
| Glass | Domed Sapphire Crystal, High Clear AR Coating |
| Bezel | 120 click unidirectional aluminum bezel insert |
| Dial Color | Matte Blue |
| Water Resistant | 20Bar=200 meters |
| Luminous | Super C3 / BGW9 Green Light |
| Case diameter | 40mm(excluding crown) |
| Lug to lug | 47mm |
| Band width | 20mm |
Instock
There are no reviews yet.