Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 10 × 12 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Feature | water proof, DIVER |
| Display Type | Arabic numeral markers |
| Sport Type | diving |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 15mm |
| Band Width | 20 to 24 mm |
| Band Material Type | STAINLESS STEEL |
| Boxes & Cases Material | Plastic |
| Model Number | SD1975 |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Dial Diameter | 45 to 49 mm |
| Water Resistance Depth | 30Bar |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Band Length | 26cm |
| Case Material | STAINLESS STEEL |
| Style | SPORT |
| Movement | Mechanical Hand Wind, Automatic Self-Wind, Automatic |
| Brand Name | STEELDIVE |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Model NO. | SD1975 |
| Brand | Steeldive |
| Waterproof | 300m/ 30ATM/ 30Bar |
| Lug Size | 22mm |
| Case Length | 44MM |
| Bezel | Ceramic |
| Glass | Sapphire Crystal/ Size: 31.50*3.90mm |
| Bezel Size | 38.00*31.60*1.20mm |
| Dial Size | 31.20*30.00*28.50*0.40mm |
| Packing | Dive watch box/ T a g/ Warranty Card/ Manual |
| MOQ for custom logo | 50PCs |
Instock
There are no reviews yet.