Instock
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 12 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Display Type | Arabic numeral markers |
| Case Shape | Round |
| Band Width | 20mm |
| Band Material Type | STAINLESS STEEL |
| Boxes & Cases Material | Plastic |
| Model Number | AD2043 |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Feature | DIVER |
| Dial Diameter | 39mm |
| Water Resistance Depth | 20Bar |
| Clasp Type | Bracelet Clasp |
| Band Length | 22cm |
| Style | Fashion & Casual |
| Movement | Mechanical Hand Wind, Automatic Self-Wind |
| Brand Name | ADDIESDIVE |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Movement type | automatic mechanical |
| Movement model | Japan NH35 |
| Movement Functions | 3 hands/calendar/date, 21, 600 vibrations per hour (3Hz), stop-seconds, bi-directional self-winding, 24 jewels, 41 hours of energy storage. |
| Case material | 316L stainless steel |
| Case workmanship | polished + brushed |
| Caseback material | 316L stainless steel |
| Caseback type | screw-down solid caseback |
| Case diameter | 39mm (excluding crown) |
| Case length | 48mm (total length of top and bottom) |
| Case thickness | 14.5mm (including lens and caseback) |
| Case Ear Position | 20mm |
| Watch weight | steel band 150.5g nylon band 80.5g |
| Watch length | 220mm for the steel band version (total watch length/circumference) |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Crystal Material | Synthetic Sapphire |
| Mirror type | bubble mirror sapphire |
| Mirror mirror coating | internal coating Swiss shadowless anti-reflective film |
| Glass size | 29.50mm*3.85mm (diameter*thickness) |
| Crown type | screw-in screw-down crown |
| Crown size | 7.00mm (diameter) |
| Bezel material | aluminum |
| Bezel function | 120 teeth unidirectional rotation |
| Luminous bezel | 12-point luminous bead BGW9 super luminous powder, glowing blue luminous |
| Surface color | black, white |
| Surface luminous | BGW9 super luminous powder, blue luminous |
| Waterproof grade | 200 meters waterproof / diving [can wash hands, swimming, diving, meet all daily waterproof requirements] |
| Exhaust door | no |
| Packing standard | professional waterproof plastic box packaging |
Instock
There are no reviews yet.