Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 20 × 9 cm |
| Upper fixing method | stitching |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | Yes, Yes |
| Model Number | XC-4041 |
| Release Date | summer2016 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits smaller than usual. Please check this store's sizing info, Beginner |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | Satin |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | CANVAS |
| Heel Type | Platforms |
| Heel Height | Flat (0 to 1/2") |
| Dance Shoe Type | Soft Ballet Shoes |
| Decorations | Ribbons |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | Cow Muscle |
| Gender | WOMEN, Unisex |
| Brand Name | DLTNIW |
| Origin | Mainland China |
| CN | Zhejiang |
| Department Name | ADULT |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Place of Origin | Jiangsu, China (Mainland) |
| Material | Canvas Satin |
| Feature | With ribbon |
| pointe dance shoes | ballet pointe shoes |
| pointe | pointe shoes ballet |
| pointe shoes | ballet shoes |
| zapatillas de ballet | ballet |
Instock
There are no reviews yet.