Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.39 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 9 × 4 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Function | ION-, International Voltage, Anti Scalding, Hair Straightener+Comb +Styling |
| Material | plastic |
| Model Number | RF-044 |
| Power Cord Tail Assembly Mode | 360° Rotatable |
| Optimal styling time | 3-5 min. |
| Material of thermal plate/bar | Tourmaline ceramic |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage), 110~240V 50~60Hz |
| Dimensions Of Heating Plate | 60x15mm |
| Thermostat Adjustment Segments | others |
| Certification | ce, UL, RoHS, CE |
| Power Source | Electric |
| Service life of thermal plate/bar | More than 50, 000 times |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Max. temperature | 220 °C |
| Temperature Controller | Knob |
| Power | 25W-39W |
| Applicable hair | Dry & wet |
| Min. temperature | 140 °C |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Iron |
| Heater Type | PTC |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Application | Salon + Home |
Instock
There are no reviews yet.