Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 5 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Function | steam, INFRARed, Automatic Power off, International Voltage, Anti Scalding, Water Ion, Ultrasonic and Infrared |
| Material | plastic |
| Model Number | 80 |
| Power Cord Tail Assembly Mode | 360° Rotatable |
| Optimal styling time | 1-2 min. |
| Material of thermal plate/bar | aluminum |
| Voltage | 100-240v (Dual voltage) |
| Dimensions Of Heating Plate | 60x15mm |
| Thermostat Adjustment Segments | others |
| Diameter of thermal conductor | Less than15 mm |
| Certification | ce, CE |
| Power Source | Electric |
| Service life of thermal plate/bar | More than 50, 000 times |
| Commodity Quality Certification | ce |
| Max. temperature | 180°C |
| Temperature Controller | Digital |
| Power | 40W-59W |
| Applicable hair | Dry & wet |
| Min. temperature | Less Than 80 °C |
| Brand Name | RUCHA |
| RUCHA Model | MD-80 |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Iron |
| Number of Pieces | One Unit |
| Maximum temperature | 80℃ |
| use | Hair treatment, Hair care |
| keywords | STEAM IRON |
| Feature | Can it be used with keratin |
| Keyword 1 | hair tools |
| Keyword 2 | iron professional tools |
Instock
There are no reviews yet.